Veri Analitik Dünyasında SAS

SAS, veri analitiği için kullanılan bir dildir. Çok uzun süreden beri kullanılmaktadır ve sektöründe lider yazılımlardandır. Hemen hemen tüm büyük şirketler, analiz için resmi dilleri olarak SAS'ı kullanır. Programın özellikleri ve uç noktaları nedeniyle veri analizi çözümlerinde en çok tercih edilen araçlardan biridir. Çok büyük bir iş piyasası da vardır.

Veri analitiği dünyasında SAS

Image by Mikael Blomkvist

SAS'ın R programlama dili ve Python'a tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Ancak, SAS'ın R ve Python tarafından üstesinden gelinen bazı sınırlamaları olduğu da doğrudur.

SAS, dolandırıcılık, vaka yönetimi, karar verme, veri yönetimi ve veri bilimi alanlarında lider yazılımlardan biridir.

SAS Yazılım Güvenliği Çerçevesi, sektördeki en iyi uygulamaları içerir ve güvenli ürün geliştirme yaşam döngüsü için yol gösterici ilkeleri tanımlar. SAS ürünleri, mühendislikten güvenlik açığı gidermeye kadar, müşterilerin iş ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılar.

SAS, analitik gücü sayesinde veri dünyasını zeka dünyasına dönüştürür.

SAS'ın Avantajları

1. Öğrenmesi kolaydır

SAS sözdizimini öğrenmek çok kolaydır. Herhangi bir programlama becerisine sahip olmayan kişiler tarafından bile kolayca öğrenilebilir. SAS kodlaması basit ve temel ifadeler içerir. SAS dili, kullanıcının daha önce imkansız olan karmaşık sorunları çözmesine yardımcı olur. Daha çok, bir makineye belirli görevleri yerine getirmesi için komut vermek gibidir.

2. Büyük veri işlemede çok güçlüdür

SAS, büyük veri işleme konusunda çok güçlü ve kapsamlı bir yeteneğe sahiptir.

3. Hata ayıklaması kolaydır

SAS basit söz dizimi nedeniyle çok rahat anlaşılabilir bir dildir. Hata ayıklama süreci SAS dilinde ço kolaydır. Log penceresinde açıkça belirtilen hatalar rahatça anlaşılabilir ve düzeltilebilir.

4. Test edilmiş algoritmalar

SAS programında uygulanan algoritmalar kapsamlı bir şekilde test edilir. SAS'ın her sürümü, piyasaya sürülmeden önce kontrollü bir ortamda test edilir.

5. Doğru Çıktılar

SAS uzun bir zaman diliminde geliştirilmiştir. Kolay anlaşılır, doğru ve iyi biçimlendirilmiş çıktılar sunar.

6. SAS Müşteri desteği

Çok ciddi müşteri desteği vardır. SAS, açık kaynaklı bir araç olmadığı için yalnızca SAS organizasyonu tarafından değiştirilebilir. Harici bir desteğe ihtiyaç duyulmadan SAS müşteri desteği tüm sorunları halleder.

7. Veri güvenliği

SAS, şirketin verileri için yüksek düzeyde güvenlik sağlar. Resmi amaçlar için olsa bile, uygun bir lisans olmadan SAS'tan veriler çıkarılamaz. Veri güvenliği, manipülasyonu engeller. Ve bu, kurumsal dünyadaki popülerliğinin en önemli nedenidir. SAS, birçok büyük şirket için veri analitiği ve büyük veri çözümlerinde birincil araçtır. SAS, veri analiz için kullanılan diğer tüm dillere göre profesyonel olarak tercih edilir.

8. SAS Grafik Arayüzü (GUI)

SAS, programlama bilmeyen kullanıcılar için istatistiksel hesaplamayı kolaylaştıran bir dildir. Harika bir Grafik Kullanıcı Arayüzüne (GUI) sahiptir. SAS kullanıcı arabirimi, grafikler, çizimler ve çok yönlü kitaplık gibi çeşitli araçlara sahiptir.

9. İş Fırsatları

SAS'ın sektörde çok uzun süredir kullanılmasının nedeni, büyük iş olanakları sunmasıdır. Profesyoneller, analitik endüstrisine girmek için bir ön koşul olarak SAS'ı öğrenirler. SAS'a hakim olan, R ve Python'u kolayca öğrenebilir. Analitik endüstrisinde pazar lideridir.

SAS'ın Dezavantajları

1. Maliyet

SAS'ın önemli bir dezavantajı maliyetidir. Kapalı bir yazlımdır (Yani açık kaynak kodlu değildir) fakat başlı başına eksiksiz bir yazılımdır. Uygun bir lisans olmadan tüm uygulamalar kullanılamaz.

2. SAS açık kaynak kodlu değildir

R, her zaman makine öğrenimi ile ilgili yeni bir algoritmayı SAS'tan daha hızlı uygulamıştır. Bunun ana nedeni, açık kaynak kodlu olduğu için herkes tarafından çalıştırabilmesidir, ancak bu SAS için geçerli değildir. SAS kapalı bir ortamda çalışır.

3. Veri madenciliği için lisans gerekir

Metin madenciliği, metinden bilgi çıkarmak anlamına gelir. Yazılı bir kodu deşifre etmek gibi düşünülebilir. Yazılı metnin içerisindeki eğilimler analiz edilerek karar verme açısından neler çıkarabileceği tespit edilir. Metnin karar verme ve analiz için verilere dönüştürülme sürecidir. Metin madenciliği R'de ücretsizdir, ancak SAS'ta lisans sahibi olmanız gerekir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bunları da beğenebilirsiniz

İşinizi nasıl dönüştürebileceğimiz hakkında konuşalım!
Bizimle iletişime geçin
info@smartmind.com.tr